Just five games survive as NCL is hit by the weather

The heavy rain on Saturday ensured just a handful of matches went ahead in the Northants Cricket League

Tuesday, 11th May 2021, 12:31 pm
Updated Tuesday, 11th May 2021, 12:32 pm
Mark Pearson performed well with the bat for Geddington 3rd but it wasn’t enough to prevent a defeat to Brigstock 2nd. Picture by Nathan Armstrong

It was a virtual washout in the Hevey Building Supplies Northants League as heavy rain hit the county last weekend.

Just five matches across the 15 divisions produced a result with the rest of the games being abandoned without a ball being bowled.

Remarkably, three matches were played out on Saturday despite the adverse weather conditions.

Sign up to our daily newsletter

The i newsletter cut through the noise

In Division Eight, Brigstock 2nd claimed an eight-wicket success at Geddington 3rd.

Batting first, Geddington needed contributions from David Goodjohn (42) and Mark Pearson (37) in their middle order to get them to a total of 159-8 in 45 overs after John Udall (3-16) had made early inroads for Brigstock.

The reply, however, proved to be fairly straightforward as a second-wicket stand of 101 between Harry Howell (68no) and Sat Singh (63) set Brigstock on their way to reaching the target on 161-2 in the 34th over.

Just under 38 overs were required to produce a result in the Division Nine clash between MK Air 2nd and Kettering 3rd.

MK Air were skittled out for just 65 in 20.4 overs and it would have been worse without the efforts of opener Sharad Kumar (34).

Vishal Sharma produced remarkable figures of 5-6 from 4.4 overs for Kettering while Tim McMillan (4-2-13-4) was also in impressive form with the ball.

There were few problems in the short chase as Ethan Smart struck 26 before Kierten Kooner (14no) and Jeremy Lines (14no) saw Kettering home on 66-2 in 17 overs.

Pytchley and Stony Stratford 5th managed to play out a 20 overs a side match to produce a result in Division 13.

Batting first, Pytchley finished on 119-3 with Kishor Patel batting throughout for an unbeaten 49 while Joe Daniel (23) and Marc Brigginshaw (20) also contributed.

And it proved to be enough as Stony were restricted to 82-3 from their 20 overs. Derrick Iseton made 48 but it wasn’t enough to prevent Pytchley sealing a 37-run success.

The only other games to survive were on Sunday as Isham & WI 4th secured an emphatic 178-run success at Barton Seagrave 3rd.

Aryan Patel (54) and Oliver Rolf (54no) both made half-centuries and Nithya Babu added 39 as Isham put a decent total of 227-4 on the board in 40 overs.

And Barton had no response as they were skittled out for just 49 with only two batsmen making double figures as a remarkable spell from Mihir Patel (3.2-0-4-5) helped send the visitors to victory.

Northampton Saints Saints 3rd were two-wicket winners over Carrib United 2nd in a low-scoring Division 12 game.

Abid Zia hit 45 as Carrib were bowled out for just 116, with Thomas Litchfield taking 2-27 and Finley Wake 2-23.

Veteran spinner Mick Allen also turned his arm over, claiming 1-9 from six overs.

Saints struggled in reply, but got home at 117-8.

This weekend’s fixtures

Premier Division: Desborough v Rushden & Higham, Finedon Dolben v Geddington, Horton House v Oundle, Old Northamptonians v Brixworth, Overstone Park v Peterborough.

Division One: Burton Latimer v Old Northamptonians 2nd, Irthlingborough v Haddon, Loddington & Mawsley v Finedon Dolben 2nd, Long Buckby v Weekley & Warkton, Wellingborough Town v Stony Stratford, Wollaston v Kislingbury.

Division Two: Earls Barton v Kettering, Great Houghton v Thrapston, Old v Heyford, Peterborough 2nd v Weldon, St Crispin & Ryelands v Isham & WI, Wellingborough OGs v Rothwell.

Division Three: Bowden v Wollaston 2nd, Brixworth 2nd v Northampton Saints, Geddington 2nd v Irchester, Oundle 2nd v Old Northamptonians 3rd, Podington v Overstone Park 2nd, Rushden & Higham 2nd v Isham & WI 2nd.

Division Four: Bold Dragoon v Finedon Dolben 3rd, Great Oakley v Carrib United, Harlestone v St Crispin & Ryelands 2nd, Raunds v Horton House 2nd, S&L Corby v Spencer Bruerne, Stony Stratford 2nd v Wellingborough Town 2nd.

Division Five: Bedford v MK Air, Bugbrooke v Loddington & Mawsley 2nd, Kempston Hammers v Irthlingborough 2nd, Kettering 2nd v Burton Latimer 2nd, Rushton v Yelvertoft, Weekley & Warkton 2nd v Cogenhoe.

Division Six: Mears Ashby v S&L Corby 2nd, Northampton Saints 2nd v Earls Barton 2nd, Rothwell 2nd v Stony Stratford 3rd, Thrapston 2nd v Desborough 2nd, Willoughby v Podington 2nd.

Division Seven: Barton Seagrave v Wellingborough OGs 2nd, Dunchurch & Bilton v Overstone Park 3rd, Gretton v Old Northamptonians 4th, Heyford 2nd v Old 2nd, Isham & WI 3rd v Bowden 2nd.

Division Eight: Brigstock 2nd v Great Houghton 2nd, Bugbrooke 2nd v Geddington 3rd, Haddon 2nd v Raunds 2nd, Horton House 3rd v St Crispin & Ryelands 3rd, Weldon 2nd v Long Buckby 2nd.

Division Nine: Finedon Dolben 4th v Sun Hardingstone 2nd, Kettering 3rd v Wollaston 3rd, Kislingbury 2nd v Braunston Paddox, MK Air 2nd v Abington Phoenix.

Division 10: Brixworth 3rd v Burton Latimer 3rd, Cogenhoe 2nd v Rushden & Higham 3rd, Obelisk 2nd v Grange Park, Wellingborough Town 3rd v St Michaels.

Division 11: Barby 3rd v Bold Dragoon 2nd, Geddington 4th v Old 3rd, Spencer Bruerne 2nd v Mears Ashby 2nd, Stony Stratford 4th v Kettering 4th, Thrapston 3rd v Weekley & Warkton 3rd.

Division 12: Carrib United 2nd v Great Oakley 2nd, Irthlingborough 3rd v Northampton Saints 3rd, Old Northamptonians 5th v Willoughby 2nd, Wellingborough OGs 3rd v Barton Seagrave 2nd.

Division 13: Braunston Paddox 2nd v Horton House 4th, Haddon 3rd v Pytchley, S&L Corby 3rd v Dunchurch & Bilton 2nd, Stony Stratford 5th v Brixworth 4th, Weldon 3rd v Thrapston 4th.

Division 14: Abington Phoenix 2nd v Heyford 3rd, Burton Latimer 4th v Barton Seagrave 3rd, Isham & WI 4th v Rushton 2nd, Kettering 5th v Haddon 4th.