BOWLS: Northants Men are beaten by Norfolk in friendly

editorial image

Northants Men were beaten 141-121 in their friendly against Norfolk at County Arts IBC in Norwich.

The defeat brought an end to the County’s 100 per cent start to the season.

Northants shared winning rinks, but one losing rink did so by a large margin, which flattered the home county’s final advantage.

The highest winning rink for the County was that skipped by Norman Gibb, which took the victory by 21 shots.

Rink scores, Norfolk skips only, as follows:

Rink 1: Keith Howlett, Malcolm White, Peter Kitchener & Norman Gibb 34 – Vic Moore 13

Rink 2: Roger Miller, Bob Sullivan, John Chester & Terry James 7 – David Perry 40

Rink 3: Alan Diver, Kip Frankson, Brian Diver & John Haines 21 – Mick Howard 18

Rink 4: Don Scott, Patrick Clerkin, Richard Somerton & George Warren 21 – J Hardy 23

Rink 5: Colin Barnes, Tony Warren, Brian Langton & Michael Moulton 20 – R Cutting 17

Rink 6: Will Clelland, Richard Upton, Bob Tingle & Tony Weston 18 – Tony Dunton 30

Ladies secure fine success at Oxford

NORTHANTS Ladies enjoyed a 126-97 win in their friendly against Oxfordshire at Oxford City & County IBC

The County enjoyed four winning rinks, with two losing, and they won easily.

The highest scoring of the County’s rinks was that skipped by Linda Warren, which posted a 20 shots win.

Rink details as follows, Oxfordshire skips only:

Rink 1: Marion Mackie, Val Scott, Dawn Owen & Sian Hughes-Jones 20 – C Bloomfield 17

Rink 2: Joyce George, Lorna Hart, Rhona Holland & Pat Symonds 25 – M Spiero 14

Rink 3: Marlene Armitage, Jill Welch, Chris Cooper & Linda Warren 29 – J Berry 9

Rink 4: Dorothy Diver, Maxeen Belsky, Elaine Cox & Brenda Bishop 25 – S Crick 12

Rink 5: Lynn Upton, Elsie Hatton, Pat Starsmore & Wilma Walker 11 – C Morgan 27

Rink 6: Helen Humphris, Margaret Tyler, Elaine Urquhart & Liz Keeney 16 – C Thornhill 18

Northants name their squad for Boro battle

THE following players have been selected to represent Northants Ladies in a friendly against Wellingborough BC next Monday (Dec 11, 2pm).

Rink 1: Lynn Upton, Brackley & District BC/Elsie Hatton, Brackley & District BC/Pat Starsmore, Kettering Lodge BC/Joyce Porter, Northampton & District IBA

Rink 2: Dorothy Diver, Desborough IBC/Val Scott, Brackley & District BC/Glenys Emery, Kingsthorpe BC/Audrey Height, Kettering Lodge BC

Rink 3: Marion Mackie, Kettering Lodge BC/Dawn Owen, Desborough IBC/Pat Symonds, Daventry IBC/Wilma Walker, Desborough IBC

Rink 4: Wen Hill, Kingsthorpe BC/Barbara Oliver, Daventry IBC/Elaine Urquhart, Brackley & District BC/Joan Watts, Daventry IBC

Rink 5: Linda Warren, Northampton & District IBA/Maxeen Belsky, Desborough IBC/Denise Carlin, Desborough IBC/Brenda Bishop, Daventry IBC

Rink 6: Margaret Cave, Rushden Town BC/Sue Lomas, Desborough IBC/Sian Hughes-Jones, Kettering Lodge BC/Liz Keeney, Desborough IBC

Reserve: Eleanor Winters, Desborough IBC

Kingsthorpe claim win against Daventry

IN the Wessex League, Kingsthorpe enjoyed a 103-59 win over Daventry.

The Wessex is a men’s league, with four rinks per club, two playing away and two at home.

Kingsthorpe claimed 14 points and Daventry four from their 103-59 win.

Rink details as follows, skips only, Kingsthorpe names first:

At Kingsthorpe: Rink 1: Jim McKee 32 – Barry Scott 8

Rink 2: Darren Lewis 19 – Michael Moulton 20

At Daventry: Rink 3: Mick Sharpe 36 – Peter Dymond 5

Rink 4: Mark Tompkins 16 – Mick Worthington 26

Northampton lose out to Kettering in league

IN the County League, Northampton & District suffered a 69-62 defeat to Kettering Lodge.

The County League is an inter club county competition for four triples of men, with two playing at home and two playing away.

Kettering claimed four points and Northampton two.

Rink details as follows, Kettering names first:

At Kettering: Triple 1: Ray Gray, Steve Waterfield & Sam Gamble 19 – Bob Brogden, John Robinson & Chris Bland 14

Triple 2: Phil Page, Larry Lawrence & John Beal 10 – M Cox, Connor Rollings & Ollie Kirkwood 21

At Northampton: Triple 3: Rob Hyde, Rod Douglass & Allen Simms 17 – Dave Williamson, Dave Jones & Tony Weston 18

Triple 4: George Shortland, John Konarzcak & Steve Mason 23 – Tony Ellis, Terry Brown & Dave Fage 9

Daventry were beaten 94-48 in their match with Desborough, meaning they get zero points to Borough’s six.

Rink details as follows, Desborough names first:

At Desborough: Triple 1:Keith Howlett, Bob Tingle & Brian Diver 25 – Adge Smith, Richard Taylor & Phil Daynes 12

Triple 2: Martin Underwood, Cameron Knox & Richard Mann 26 – Kip Frankson, Stephen White & Alan Davies 9

At Daventry: Triple 3 Roger Miller, Dougie Ainsworth & Dave Flippance 23 – T Hoffman, Ken Marshall & Pete Dymond 16

Triple 4: Will Clelland, Peter Mellor & Norman Gibb 20 – Ray Dawson, Malcolm Foster & Terry Fuller 11

National results

LATEST results from national competitions.

Ladies Fours: Linda Warren, Shannon Swift, Billie Swift & Joyce Porter, Northampton & District IBA beat Dawn Rolfe, Megan Rolfe, Trudi Beard & Sharon Tansley, Kingsthorpe BC 16-11

Mixed U18 Singles: Cauly Swift, Northampton & District IBA beat Lois Woodward, Desborough IBC 2-1

Mixed Pairs second round: Linda Warren & Chris Bland, Northampton & District IBA beat Jason Bryan & partner, Kingsthorpe BC 20-6; Di Brumwell &Tom Wellburn, Kingsthorpe BC beat Maggie Edwards & Darren Lewis, Kingsthorpe BC 16-15

Third round: Linda Warren & Chris Bland, Northampton & District IBA beat Chloe Weston & Richard Lemon, Northampton & District IBA 25-7

Mixed Fours: Jason Bryan’s rink, Kingsthorpe BC beat Jamie Walker’s rink, Kingsthorpe BC 20-18

Men’s Over-60s Pairs: Alan Dunkley & Ron Morland, Brackley & District BC beat D Holborow & T Walton, Westlecot IBC, Swindon 18-16; Roger Summers & partner, Northampton & District IBA beat Tony Dicks & partner, Daventry IBC 15-10

Men’s Fours: Neil McKee’s rink, Kingsthorpe BC beat David Jones’ rink, Northampton & District IBA 34-6

Over 60s Double Rink - an inter club competition for two rinks, one rink at home and one away

Desborough IBC ‘B’ beat Northampton & District IBA ‘B’ 49-28.

Rink details as follows, Desborough names first:

At Desborough: Rink 1: Will Clelland, Alec McKim, George Warren & Norman Gibb 32 – A Draper, Colin Barnes, David Fage & John Leggett 11

At Northampton: Rink 2: Jim Diver, Dougie Cooper, Peter Mellor & John Haines 17 – Alan Baulch, Ian Daverson, Roger Summers & Tony Weston 17

Daventry IBC beat Desborough IBC ‘A’ 43-18.

Rink details as follows, Desborough skips only:

At Daventry: Rink 1: Brian Jones, Kip Frankson, Bernard Spreadbury & Micheal Moulton 21 – Mike Tingle 8

At Desborough: Rink 2: Tony Dicks, John Worthington, Terry Fuller & Mick Worthington 22 – Brian Diver 10

Men’s Over-50ws Triples: An inter club competition for a single triple of players over 50 years.

Second Round: Mick Spear, Vernon Gearey & Andrew Manton, Kingsthorpe BC beat Barry Grant, Steve Waterfield & Allen Simms, Kettering Lodge BC 17-16