BOWLS: Northampton’s Manderson claims title at home club

Northampton & District IBC's Thomas Manderson with his Northants Bowls Youth Development Scheme Junior Section title trophy
Northampton & District IBC's Thomas Manderson with his Northants Bowls Youth Development Scheme Junior Section title trophy

Northampton & District’s Thomas Manderson claimed the Northants Bowls Youth Development Scheme Junior Section title at his home club.

A total of 19 bowlers took part in the junior section, and the competition is comprised of two elements.

Firstly, there are singles in which each player competes against three other members in seven end matches using three bowls, with 10 points on offer for each win and five points for a draw.

Secondly, the bowlers then undertake a series of skills in which a scale of points is awarded and these include jack casting, beating the shot bowl, drawing to the centre line and controlled weight.

After all the singles matches were played, the lead was being shared by five players: Gracieana Milgate, Erin Trip, Freddie Trew, Joe Oram and Manderson, all of whom scored maximum points with three wins from three matches.

They all carried those 30 points into the afternoon’s skills, and leading the way in those skills with 51 points claimed was Manderson, with Lunn second on 42 points and Trip third with 39 points.

When the two sets of points were added together, the overall winner was Manderson with a very high total of 81 points.

In second was Erin Trip of Desborough with 67 points and in third was Alex Trip of Desborough with 59 points.

There were 13 players in the senior section, and after the singles, the lead was being shared by just two players, Shannon Swift and Tay O’Neill, with a 100 per cent record of three wins from three matches.

Leading the way in the skills section was Lois Woodward with 61 points, followed by Emma Muir with 52 points Swift and O’Neill, with 46 each.

When the singles points were added to the skills, it was a very close-run result with the overall winner being O’Neill of Desborough with a total of 76 points.

He just edged out Swift of Northampton & District IBA into second place by virtue of a better shots aggregate, as she also had 76 points, and in third was Woodward of Desborough with 71 points.

The top two players in each section have now qualified for the Midlands Region Final to be held at Melton & District IBC on April 8.

Joy for John and Co as they beat Brackley

NORTHANTS Men IBA travelled to Brackley & District BC for a friendly three-rink match and claimed a 68-49 win.

The County men lost on two rinks, including that of president Don Scott, but due to an overwhelming win by senior vice president

John Haines’ rink, which posted a 29 shots victory, the County won the match by 19 shots.

Rink details as follows, County names first:

Rink 1: Colin Barnes, Tony Warren, Reg Jones & Alan Dunkley 19 – Trevor Gregory, Richard Upton, Mike Isles & David Blencowe 24

Rink 2: Don Scott, John Chester, Richard Somerton & Geoff Hunt 11 – Brian Lancaster, Bob Smith, Robert Somerton & Graham Prior 16

Rink 3: Jim Diver, Dave Gilman, Peter Mellor & John Haines 38 – Roger Driver, Colin Osborne, John Davies & Paul Stevens 9

Northants name team for friendly fixture

THE following players have been selected for Northants Men’s friendly against Warwickshire IBA next Wednesday (Feb 14) at Kingsthorpe BC (2pm).

Rink 1: Don Scott, Brackley & District BC/Bob Brogdon, Northampton & District IBA/Mike Weatherill, Desborough IBC/Ron Chambers, Desborough IBC

Rink 2: Alan Diver, Desborough IBC/Phil Page, Kettering Lodge BC/Dave Stewart, Rushden Town BC/Terry James, Rushden Town BC

Rink 3: Rick Hayes, Daventry IBC/Jim Brumwell,Kingsthorpe BC/Tony Warren, Northampton & District IBA/Norman Gibb, Desborough IBC

Rink 4: Colin Barnes, Northampton & District IBA/Larry Lawrence, Kettering Lodge BC/Alan Watts, Daventry IBC/Brian Jones, Daventry IBC

Rink 5: Bob Sullivan, Desborough IBC/James Ragosa, Desborough IBC/Peter Kitchener, Rushden Town BC/Richard Somerton, Brackley & District BC

Rink 6: Will Clelland, Desborough IBC/Ken Lovejoy, Kingsthorpe BC/Reg Jones, Northampton & District IBA/Geoff Hunt, Wellingborough BC

Reserves: Tom Black, Desborough IBC/Richard Upton, Brackley & District BC/Kip Frankson, Daventry IBC/Robin Frost, Northampton & District IBA

County results

LATEST county competition results.

Ladies singles first round: Louise Haladij, Northampton & District IBA beat Vicki Rushall, Daventry IBC 21-16; Linda Warren, Northampton & District IBA beat Lisbeth Milburn, Northampton & District IBA 21-12; Billie swift, Northampton & District IBA beat Chloe Weston, Northampton & District IBA 21-13

Ladies triples first round: Julie Spreadbury, Vicki Rushall & Joan Watts, Daventry IBC beat Chloe Weston, Donna Williamson & Linda Warren, Northampton & District IBA 15-4; Jackie Dale, Sue Lane & Louise Haladij, Northampton & District IBA beat Vickie Worthington, Sylvia Fuller & Brenda Bishop, Daventry IBC 17-8; Shannon Swift, Billie Swift & Joyce Porter, Northampton & District IBA beat Debbie Bradshaw, Barbara Astle & Lisbeth Milburn 16-10

Ladies fours first round: Jackie Dale, Elaine Cox, Sue Lane & Louise Haladij, Northampton & District IBA beat Judy Jones, Gill Crossley, Barbara Astle & Lisbeth Milburn, Northampton & District IBA 13-4; Vicki Worthington, Sylvia Plant, Sylvia Fuller & Brenda Bishop, Daventry IBC beat Chloe Weston, Debbie Bradshaw, Donna Williamson & Linda Warren 18-14

Men’s pairs first round: David Iddles & partner, Kingsthorpe BC beat Richard lemon & partner, Northampton & District IBA 11-9

Men’s triples second round: David Love’s triple, Wellingborough BC beat Connor Rollings, Kieran Rollings & Ollie Kirkwood, Northampton & District IBA 14-9

National results

LATEST results from national comepetitions.

Ladies fours second round: Debbie Watkins’ rink, Kingsthorpe BC beat Marilyn Oram’s rink, Kingsthorpe BC 18-17

Ladies over-50s triples second round: Yvonne McKee’s triple, Kingsthorpe BC beat Linda Warren’s triple, Northampton & District IBA 19-11; Di Brumwell’s triple, Kingsthorpe BC beat Brenda Bishop’s triple, Daventry IBC 18-13

Mixed under-18 singles second round (played in sets): Conor Bryan, Kingsthorpe BC beat Cauly Swift, Northampton & District IBA 1.5 -.5

Mixed fours area six final: Linda Warren, Billie Swift, Chris Bland & Dominic Graham, Northampton & District IBA beat R Hill’s Rink, Solihull IBC21-12

The Northampton quartet will now play in the country’s last 16 at the National Finals on Friday, February 23, at Loddon Vale IBC in Basingstoke

Family pairs third round: Mick Sharpe & partner, Kingsthorpe BC beat Trudi Beard & partner, Kingsthorpe BC 17-10

Men’s under-25 singles last 16 (played in sets): David Walker, Kingsthorpe BC lost to Jordan Moody, Five Rivers IBC, Salisbury 2-0.

Men’s champion of champions quarter-final: Andy Smith, Northampton & District IBA lost to Jamie Chestney, Exonia IBC, Devon 10-21

Men’s four wood singles fourth round: Connor Cinato, Kingsthorpe BC beat Mark Tompkins, Kingsthorpe BC 21-10

Men’s two wood singles third round: David Iddles, Kingsthorpe BC beat Andy Smith, Northampton & District IBA 21-15; Ben Sharpe, Kingsthorpe BC beat Tim Dawkins, Kingsthorpe BC 21-16

Men’s triples third round: Connor Cinato’s triple, Kingsthorpe BC beat Chris Bland’s triple, Northampton & District IBA 18-10

Fourth round: Connor Cinato’s triple, Kingsthorpe BC beat Richard Mann’s triple, Desborough IBC 20-6

Men’s over-60s singles third round: Alan Dunkley, Brackley & District BC beat John Cox, Chipping Norton IBC 21-14; Patrick Clerkin, Daventry IBC beat Mark Dickens, Northampton & District IBA 21-20; Martin Underwood, Desborough IBC beat Kip Frankson, Daventry IBC 21-7

Men’s over-60s pairs third round: Jim McKee & partner, Kingsthorpe BC beat Norman Gibb & partner, Desborough IBC 14-12

Men’s over-60s fours second round: Roger Summers’ rink, Northampton & District IBA beat Mark Dickens’ rink, Northampton & District IBA 21-20

Men’s over-50s triples third round: Jim McKee’s triple, Kingsthorpe BC beat David Flippance’s triple, Desborough IBC 17-14; Mick Spear, Vernon Gearey & Andrew Manton, Kingsthorpe BC beat Kip Frankson, Tony Dicks & Mick Worthington, Daventry IBC 13-12

Kingsthorpe back on track with big victory

KINGSTHORPE returned to winning ways in the Wessex League as they hammered Nomads 120-48.

The Northampton side claimed the maximum 16 points and the win keeps Kingsthorpe in second spot on 94 points from their seven matches.

They have two to left to play, behind Church Gresley IBC with 115 points, who have one match left to play.

Details as follows, skips only, Kingsthorpe names first:

At Nomads: Rink 1: Andrew Manton 22 – J Campbell 13

Rink 2: Mark Tompkins 42 – C Jenkins 10

At Kingsthorpe: Rink 3: Vernon Gearey 22 – B Jones 17

Rink 4: Mick Sharpe 34 – R Sippitts 8

Daventry defeated in Wessex League clash

DAVENTRY played Welford-on-Avon in the Wessex League and were well beaten 110-62.

All four rinks played at Welford, with Daventry claiming just one point.

Details as follows, Avon skips only: :

Rink 1: Philip Daynes, Mike Starkey, Bernard Spreadbury & Peter Dymond 23 – N Gould 23

Rink 2: Rick Hayes, Brian Scott, Brian Jones & Michael Moulton 13 – M Timms 20

Rink 3: Kip Frankson, Ray Rumble, Terry Fuller & Michael Worthington 11 – A Walters 36

Rink 4: Malcolm Foster, Mick Isom, Alan Davies & Adge Smith 15 – C Brereton 31