BOWLS: Kingsthorpe quartet get England call

Neil McKee and Andrew Manton have both been called into the England squad
Neil McKee and Andrew Manton have both been called into the England squad

Four Kingsthorpe bowlers are celebrating after they were selected by England for the forthcoming Senior British Isles Series.

The men’s series is to be played at Paisley IBC in Scotland, from March 15-17, 2018, and Neil McKee, Andrew Manton, Jamie Walker and Connor Cinato will be there.

McKee will play at No. 2 in a rink skipped by Jamie Chestney of Exonia IBC, Devon, and he will have with him Martin Spencer of Spalding IBC, Lincolnshire, at lead, and David Bolt of South Shields IBC, Tyne & Wear at No. 3.

Andrew Manton will play at lead in a rink skipped by Sam Tolchard, Torquay United IBC, Devon, and he will have with him Andrew Walters, Welford-on-Avon IBC, Warwickshire, at No.2 and club-mate Walker at No. 3.

Cinato has been selected as a travelling reserve.

No Northants players made the women’s team.

Cinato has also been selected for the England Juniors for their international series on February 10 and 11, 2018, at Nottingham IBC.

Cinato has been selected at skip of a rink which includes Oliver Fowler, Rugby Thornfield IBC, Rugby, Warwickshire, at lead, Glenn Williams of Riverain IBC, Hertfordshire, at No. 2, and another County player, Danny Walker of Wellingborough BC, at No. 3.

Billie Swift of Northampton & District is also celebrating after she was named in a Women’s Under 25 British Lions team, together with players from Scotland and Wales for the British International Series in February.

Swift has been selected to play at lead, with skip, Morgan Merryweather of Whiteknights IBC, Berkshire, and Robyn Hall & Hannah Price, both of St Neots & District IBC, playing at 2 and 3 respectively.

VPs are too powerful for visitors Norfolk

NORTHANTS Vice Presidents entertained Norfolk in a friendly at Desborough IBC and won 147-100.

The County VPs had four winning rinks, and the highest scoring of those was that skipped by Ron Chambers which won by 34 shots.

Rink details as follows, Norfolk skips only:

Rink 1: Jim Diver, Charles Clark, Dougie Cooper & Ron Chambers 42 – Terry Shoebridge 8

Rink 2: Albert Julyan, Colin Incles, Mick Weatherill & Jack Brown 17 – Geoff Middleton 24

Rink 3: Brian Robbins, Peter Byworth, Steve Hollywood & Dave Betts 10 – Brian Cocksedge 22

Rink 4: Derek Essam, Tony Hancock, Barry Hogston & Dave Stewart 31 – Peter Dodds 15

Rink 5: Maurice Tyler, Bryan Audis, Bob Brown & Dick Howell 21 – Andrew Flynn 11

Rink 6: Ollie Pearson, Vic Wallace, Peter Kitchener & Dave Williamson 26 – Ken Comer 20

Team is named for Nottinghamshire trip

THE following players have been selected to represent Northants in a friendly match against Nottinghamshire next Wednesday (Dec 20) at 
Newark IBC.

Rink 1: Don Scott, Brackley & District BC/Larry Lawrence, Kettering Lodge BC/Dave Williamson, Northampton & District IBA/Terry James, Rushden Town BC

Rink 2: Keith Howlett, Desborough IBC/Tim Hunt, Kettering Lodge BC/Brian Langton, Rushden Town BC/John Haines, Desborough IBC

Rink 3: Rob Hyde, Kettering Lodge BC/Kip Frankson, Daventry IBC/Tony Warren, Northampton & District IBA/Richard Somerton, Brackley & District BC

Rink 4: Alan Diver, Desborough IBC/Rod Douglass, Kettering Lodge BC/Dave Stewart, Rushden Town BC/Mark Courtney, Desborough IBC

Rink 5: Stuart Lowe, Daventry IBC/Bob Sullivan, Desborough IBC/Bob Tingle, Desborough IBC/Geoff Hunt, Wellingborough BC

Rink 6: Gordon Morris, Northampton & District IBA/Tom Black, Desborough IBC/Colin Barnes, Northampton & District IBA/Brian Sherwood, Rushden Town BC

Reserves: Keith Pick, Desborough IBC/Richard Upton, Brackley & District BC/Malcolm White, Rushden Town BC/Peter Kitchener, Rushden Town BC/Kim Bramwell, Kingsthorpe BC

No joy for the VPs on day trip to Oxford

NORTHANTS VPs travelled to take on Oxfordshire VPs at Oxford City & County and were beaten 100-83.

In the five-rink match they managed to win on just one rink, and the winning rink was that skipped by Dick Howell, which achieved a very good 15 shots victory against Mike Andrew.

Rink details as follows, Oxon skips only:

Rink 1: Phil Bates, Colin Incles, Keith Pick & Trevor Wright 12 – Melvin Brain 26

Rink 2: Derek Essam, Liz Howell, Ken Legan & Dick Howell 23 – Mike Andrew 8

Rink 3: John Cooper, Pat Brown, Barry Hogston & Bob Brown 19 – Chris Cox 22

Rink 4: Mick Donohoe, Tony Burns, Dave Thurley & Fred Bosworth 14 – Alan Ley 19

Rink 5: Maurice Tyler, Peter Byworth, Mick Hall & Dave Williamson 15 – Chris Weller 25

Midland Counties woe for County Ladies

NORTHANTS Ladies travelled to Gedling to take on Nottinghamshire in their second Midland Counties match of the season, and were beaten 140-97.

The County had two winning rinks, and the highest winning rink accolade for the County was shared by those skipped by Joyce Porter and Di Brumwell, who both won by seven shots.

Rink scores, Notts skips only, as follows:

Rink 1; Dorothy Diver, Liz Keeney, Vicki Rushall & Joan Watts 14 – A Duckworth 21

Rink 2: Lynn Upton, Jill Welch, Wilma Walker & Brenda Bishop 9 – D Burridge 26

Rink 3: Linda Warren, Chloe Weston, Jan Hunt & Yvonne McKee 19 – E Holmes 24

Rink 4: Celia Morris, Shannon Swift, Glenys Emery & Joyce Porter 22 – G Smart 15

Rink 5: Denise Carlin, Lorna Hart, Debbie Watkins & Hilary Sharpe 8 – J Tyres 36

Rink 6: Margaret Tyler, Maureen Belski, Chris Cooper & Di Brumwell 25 – J Mousley 18

Northants too hot for District to handle

NORTHANTS Ladies were 115-78 winners over Northampton & District in their friendly clash.

The County had four winning rinks, the highest scoring of which was that skipped by Wilma Walker, which recorded a 14 shots win.

Rink details as follows, County names first:

Rink 1: Marlene Armitage, Helen Humphris, Margaret Cave & Audrey Height 19 – Judy Jones, Val Rowson, Sandra Mawson & Kathy Moore 20

Rink 2: Julie Spreadbury, Maxeen Celski, Elaine Urquhart & Wilma Walker 22 – Francis Anderson, Muriel Townsend, Gina Beasant & Sue Lane 8

Rink 3: Celia Morris, Barbara Oliver, Pat Symonds & Brenda Bishop 18 – Ann Woods, Shirley Salado, Debbie Bradshaw & Pam Wills 7

Rink 4: Lynn Upton, Wen Hill, Pat Starsmore & Linda Warren 22 – Marion O’Loony, Jean Lee, Elaine Cox & Heather Newton 13

Rink 5: Joyce George, Elsie Hatton, Liz Keeney & Joan Watts 13 – Janet Cousner, Lynn Babb, Louise Haladij & Joyce Porter 17

Rink 6: Marion Mackie,. Sue Lomas, Rhona Holland & Jan Hunt 21 – Elaine Cherry, Marjorie Keale, Serena Santer & Anita Hickman 13

Middlesex no match for Northants Men

NORTHANTS Men were 137-107 winners against Middlesex in their friendly at Herga IBC in Wealdstone.

The County enjoyed five winning rinks, with the sixth losing by just seven shots.

The highest scoring of the County rinks was that skipped by Tim Robinson, who recorded a 14 shots victory.

Rink details as follows, Middlesex skips only:

Rink 1: Tony Dicks, Dave Williamson, Peter Kitchener & Tim Robinson 28 – Richard Kirk 14

Rink 2: Phil Page, Tony Warren & Richard Somerton 18 – Brian Elbourn 16

Rink 3: Keith Howlett, John Davies, Andy Hogg & Terry James 20 – Andy Knott 17

Rink 4: Don Scott, Rod Douglass, Kip Frankson & Mick Worthington 17 – Andy Docker 24

Rink 5: Jim Diver, Dougie Cooper, Peter Mellor & John Haines 31 – Peter Picknell 19

Rink 6: Stuart Lowe, Larry Lawrence, Colin Barnes & Dave Stewart 23 – Eric Prior 17

Under-25s name team for national test

THE following players have been selected to Northants in the second round of the Under 25 Inter County Double Rink competition, for men, against Cambridgeshire on Sunday (Dec 17), commencing at 10am.

This competition has one rink playing at home and one away, and the venues are Kingsthorpe BC in Whitehills in Northampton and St Neots & District IBC in St Neots.

At Kingsthorpe: Rink 1: Conor Bryan, Kingsthorpe BC/Tom Wellburn, Kingsthorpe BC/Danny Walker, Wellingborough BC/Connor Cinato, Kingsthorpe BC.

At St Neots: Rink 2: Curtis Kohnson, Wellingborough BC/Adam Pitfield, Wellingborough BC/Will Walker, Wellingborough BC/David Walker, Kingsthorpe BC

Northampton ease into the last 16

NORTHAMPTON & District progressed to the last 16 of the Denny Plate with an 85-45 third round win against Avon Valley IBC.

The plate is a national inter-club competition for losers in first round of the Denny Cup.

At Northampton: Rink 1: Roger Summers, Dave Jones, Tony Weston & Andy Smith 19 – Andy Sparkes 10

Rink 2: Tony Ellis, Jack Lee, John Leggett & Richard Lemon 12 – Robert Maries 9 (only 16 ends played)

At Avon Valley: Rink 3: Adam Brown, Simon Coles, Tony O’Leary & Dominic Graham 36 – Tony Thurlbeck 13

Rink 4: Connor Rollings, Kieran Rollings, Jonathan Brown & Chris Bland 18 – Malcolm George 13

Northampton will now play Cambridge Chesterton IBC in the fourth round on Saturday, January 6, 2018.

Mason Trophy blow for Kingsthorpe

KINGSTHORPE Ladies are out of the Mason Trophy after losing 38-23 to Wellingborough.

The Trophy is an inter club double rink for Over 60s, with one rink at home and one rink away.

Details as follows, Wellingborough names first:

At Wellingborough: Rink 1: Sue Collins, Marilyn Dunkley, Maureen McDonald & Pam Reynolds 22 – Val Cannell, Lorna Hart, Pat Bodily & Yvonne McKee 15

At Kingsthorpe: Rink 2: Joyce George, Marlene Armitage, Chris Cooper & Jan Hunt 16 – Sally Row, Celia Morris, Glenys Emery & Di Brumwell 8