BOWLS: Kingsthorpe pair reach last eight in national finals

GREAT EFFORT - Kingsthorpe bowlers Jason Bryan and Connor Cinato
GREAT EFFORT - Kingsthorpe bowlers Jason Bryan and Connor Cinato

Kingsthorpe IBC’s Connor Cinato and Jason Bryan reached the quarter-finals of the National Men’s Pairs at Melton & District IBC.

Cinato and Bryan cruised through their first-round match as they beat John Barnes and Clive Baugh (White Oak IBC) 30-11. They moved into a 24-4 lead after 10 ends and never looked back.

It was a much tighter affair in the second round as the Northants duo edged out Tom Doig and Phil Broughton (Nottingham IBC) 19-18. Having taken an early 15-5 lead, they were pegged back as the Nottingham pairing made it 15-12 with 14 ends played.

The last seven ends were very tense and the match moved into the final end with the scores level at 18-18.

On that last end, Doig ditched the jack with his bowl following into the ditch some 18 inches away.

But Cinato played a Bryan toucher bowl into the ditch to rest closer to the jack to secure a place in the last eight.

There, they came up against Louis Ridout and Sam Tolchard (Torquay United IBC) and they suffered a 25-12 defeat.

The Devon men opened up a 14-8 lead after 11 ends and the match was all over in the 18th when the county duo dropped four shots.

Cinato, who plays for Kettering Midland Band BC during the outdoor season, has been named in Bowls England’s trials team for the Men’s Junior internationals.

He joins Northampton West End’s Jamie Walker for the trial, which takes place at Victoria Park in Leamington on Monday, May 30.

The team of 24 players plus two travelling reserves, will be selected immediately after the trial to represent England in the British Isles Bowls Council Junior International Series to be held on the weekend of September 10 and 11 at Elgin BC in Scotland.

Northampton stay in the triples title chase

NORTHAMPTON & District IBC enjoyed a 77-50 County Men’s Triples League win over Brackley IBC at the weekend.

Details as follows, Northampton names first:

At Northampton: Triple 1: Cauley Swift, Dave Jones & Andy Smith 17 – Ian Dunn, Roger Wright & Richard Somerton 13

Triple 2: Tony Ellis, Peter Gilkes & Dave Fage 11 – Ross Vicars, Graham Prior & Ron Morland 18

At Brackley: Triple 3: Bob Reynolds, Jordan Dickens & Chris Bland 23 – Mike Smith, Dave Blencowe & Rob Pink 7

Triple 4: Bob Brogden, Mark Dickens & Tony Weston 26 – Trevor Gregory, Paul Hooley & Kevin Taylor 12

In the weekend’s other game, Wellingborough beat Desborough 76-72.

There is just one match to be played to conclude the season, and that match has quite some significance on the final positions in the table. Northampton & District IBC play Rushden Town knowing a win on two and a draw on another would see them overhaul current leaders Wellingborough to take the title.

County storm to win against Middlesex

NORTHANTS men enjoyed a 137-92 friendly win over Middlesex at Glebelands IBC in North Finchley.

The highest scoring County rink was that skipped by Pete Mellor that recorded a 17 shots win.

Details as follows, Middlesex skips only:

Rink 1: Rick Hayes, Tony Warren, Brian Jones & John Greaves 24 – Peter Wilcock 12

Rink 2: Jim Diver, Dave Garland, Geoff Hunt & John Haines 15 – Fred Halverson 18

Rink 3: Roger Summers, Mike McKeown, Geoff Allen & Richard Somerton 22 – Andy Docker 14

Rink 4: Brian Hunt, Brian Langton, Brian Diver & Tony Weston 25 – Eric Prior 15

Rink 5: Stuart Lowe, Trevor Tilley, Bob Tingle & Norman Gibb 19 – Godfrey Sheldon 18

Rink 6: Don Scott, Mike Weatherill, Ted Guiver & Pete Mellor 32 – Brian Elbourn 15

It’s finals time at Daventry IBC

THE County Indoor Competitions have reached the finals stage, and they begin on Thursday night.

Here is the schedule for the finals, which will all be played at Daventry IBC.

Thursday, April 14 – 6.30pm

Men’s Singles between Connor Cinato, Kingsthorpe BC Indoor Section and Chris Bland, Northampton & District IBC; Men’s Pairs between Scott Johnson/Jamie Walker, Wellingborough BC Indoor Section and Jason Bryan/Jim McKee, Kingsthorpe BC Indoor Section.

Saturday, April 16 – 9.30am

NBYDS Under 15 Singles between Jack Lee, Northampton & District IBC & Tay O.Neill, Desborough IBC;

Women’s Fours between Marlene Armitage, Jean Burgess, Sue Collins & Tina Broderick, Wellingborough BC Indoor Section and Jackie Dale, Elaine Cox, Louise Haladij & Sue Lane, Northampton & District IBC; Men’s Fours between Matt Pownall, Callum Height, Paul Broderick & Darren Childs, Wellingborough BC Indoor Section and Richard Lemon’s rink, Northampton & District IBC; NBYDS 15-18 Singles between Billie Swift, Northampton & District IBC and Adam Pitfield, Wellingborough BC Indoor Section

Saturday, April 16 – 2pm

Women’s Pairs between Katie Smith/Tina Broderick, Wellingborough BC Indoor Section and Billie Swift/Joyce Porter, Northampton & District IBC; NBYDS Pairs between Maisie Lee & Jack Lee, Northampton & District IBC and Connor Rollings & Kieran Rollings, Kettering Lodge BC Indoor Section; Men’s Unbadged Singles between Tom Wellburn, Kingsthorpe BC Indoor Section and Mark Turner, Kettering Lodge BC Indoor Section

Sunday, April 17 – 9.30am

Women’s Under 25 Singles between Louise Haladij, Northampton & District IBC and Billie Swift, Northampton & District IBC; Men’s Tipler Rose Bowl between John Haines’ rink, Desborough IBC and Malc Mattinson’s rink, Rushden Town BC Indoor Section; Men’s Triples between Iain Walker, David Walker & Ray Castle, Kingsthorpe BC Indoor Section and Richard Lemon’s Triple, Northampton & District IBC; Women’s Triples between Sue Briggs, Pat Starsmore & Audrey Height, Kettering Lodge BC Indoor Section and Julie Spreadbury, Vicki Rushall & Joan Watts, Daventry IBC; Women’s Singles between Rebecca Wigfield, Desborough IBC and Linda Warren, Northampton & District IBC

The county finals will be concluded by the ‘Presentation Luncheon’ which is being hosted by NIBA President Geoff Allen, at his Club, Daventry, on Sunday, April 17.

Cinato and Oram are Kingsthorpe champs

KINGSTHORPE IBC have been holding their 2016 club competitions, with Connor Cinato claiming the men’s singles title, and Marilyn Oram the ladies’.

Full results: Ladies Singles: Marilyn Oram beat Debbie Watkins

Ladies Pairs: Celia Morris and Hilary Sharpe beat Marilyn Oram and Sally Row

Ladies Triples: Celia Morris, Di Brumwell & Hilary Sharpe beat Pat Bodily, Yvonne McKee & Brenda Bishop

Ladies Fours: Maggie Edwards, Donna Williamson, Glenys Emery & Jan Everson-Watts beat Celia Morris, Tina Walker, Di Brumwell& Hilary Sharpe

Men’s Singles: Connor Cinato beat Ben Sharpe

Men’s Pairs: David Walker & Connor Cinato beat Mick Spear & Ray Castle

Men’s Fours: Neil Rolfe, David Walker, Ben Sharpe & Connor Cinato beat Mick Spear, Nigel Hanwell, Ray Castle & Neil McKee

Men’s Novice Singles: Pete Wellburn beat Tim Dawkins

Drawn 2 Wood Pairs: Debbie Watkins & John Churchman beat George Groom & Michael Edwards

Drawn 3 Wood Triples: Ted Jolley, Jeff Mace & Roger Caswell beat Maggie Edwards, Michael Edwards & Ron Everson-Watts

Drawn 4 Wood Pairs: Ted Jolley & Brian Kaye beat Ray Ager & Roger Caswell

Mixed weekend for Northants Under-25s

NORTHANTS Under-25s had a double header at the weekend, losing to Kingsthorpe 72-60 on Saturday and then beat the Executive Members of NIBA and NIWBA on Sunday, 81-74.

Game 1: Northamptonshire U25s v Kingsthorpe BC

Rink 1: Jack Lee, Jack Botterill & Kyle Buckley beat Lynda Miles, Pete Miles and Mike Edwards 18-9

Rink 2: Diane Brumwell (sub), Dave Fage (sub) & Tom Wellburn lost to Terri Moore, Debbie Watkins and Neil Rolfe 11-21

Rink 3: Thomas Manderson, Shannon Shift & Adam Pitfield lost to Pete Wellburn, Maggie Edwards and Ivan Wilson 10-23

Rink 4: Maisie Lee, Louise Haladij, &Trudy Beard beat Judy York, Dawn Rolfe and Mike White 21-19

Game 2: Northamptonshire U25s versus Executive Members of NIBA and NIWBA

Rink 1: Pat Brown (sub), Cauly Swift, Mick Swift (sub) & Dan Waterfield beat Velda Cooper, Ron Peacock, V. Russell and Brian Sherwood 31-13

Rink 2: Mark Waterfield, Minah Elsayed, Dave Fage (sub), & Abby Woodward beat Keith Howlett, Lynn Upton, AlanWatts and Brenda Bishop 16-14

Rink 3: Harvey Johnson, Bob Brown (sub), Shannon Swift & Tom Wellburn lost to Stuart. Lowe, Joan Sidebottom, Geoff. Allen and Joyce Porter 14-27

Rink 4: Thomas Manderson, Logan Langley, Billie Swift & Nick Manton drew with Celia. Morris, Brian Langton, Joan Watts & Richard Somerton 20-20