SUNDAY COMBINATION: Brown's the boy as Kislingbury see off Royals

Harry Cadden makes a clearance during Becket FC's 7-0 defeat to Gallery in division one (Picture: Dave Ikin)

Harry Cadden makes a clearance during Becket FC's 7-0 defeat to Gallery in division one (Picture: Dave Ikin)

0
Have your say

Ryan Brown bagged a double as AFC Kislingbury beat Royals 2-0 in the premier division.

Louis Lyons, Sam Cooper and Pierre Coleman netted for Golden Horse in their 3-0 win against St Margaret’s while Standens Barn and Midshire Electrical drew 0-0.


Bobby Lane and Josh Dawson were at the double in Sporting Sapphires’ 6-1 win against Dynamo, for whom Lewis Jackson replied.

In division one, George Wingrove hit a hat-trick, Ashley Roe two and Stuart Reid and Steve Grimes one apiece as MDS Gallery beat AFC Becket 7-0.

Anthony Payne doubled up with Tyler Richards and Lee Felgate getting singles in Billing United’s 4-3 win against Thorplands Club 81, for whom Carlos Augustine, Chief Boateng and Oliver Reynolds netted.

Ben Chambers scored twice and Matthew Silecchia once as Manfield Rangers beat Brafield United 3-2.

John Buswell and Nicky Charlton scored for Brafield.

Results & scorers

NFA Sunday Cup

Jameeah 3 Golden Horse Res 1
/Adam Barratt


Premier Division

Standens Barn 0 Midshire Electrical 0

Golden Horse 3 St Margarets 0
Louis Lyons, Sam Cooper, Pierre Coleman /

Royals 0 AFC Kislingbury 2
/Ryan Brown (2)

Dynamo 1 Sportin g Sapphire 6
Lewis Jackson /Bobby Lane(2), Josh Dawson(2)

Division One

AFC Hackleton 5 Northampton Hotspur 3
Wilby(2), Porter, Malkin, Taylor

Brafield United 2 Manfield Rangers 3
Josh Buswell, Nicky Charlton / Matthew Silecchia, Ben Chambers(2)

AFC Beckett 0 MDS Gallery 7
/George Wingrove(3), Ashley Roe(2), Stuart Reid, Steve Grimes

Billing United 4 Thorplands Club 81 3
Antony Payne(2), Tyler Richards, Lee Felgate / Karlos Augustine, Chief Boateng, Oliver Reynolds

Division Two

Northampton Dons 2 FC Phoenix 4
/Talbot(2), James Draper(2)

Hardingstone Sun 7 Travis Perkins 1
Dane Salomn(2), Rob Edmunds(2), Lee Broome, Ryan Moyce, Chris Aveyard / Jack Rayment

Royals Res 5 Spinney Hill FC 3
George Bonifas(2), Paul Waling, Joe Willmott / Kieran Dee, Connor Gittens, Bradley Mosedale

Naseby FC 2 AFC Hackleton Res 4
Tom Howarth, James / Inwood, Lane, Josh White, og

Squizzas 2 Monks Park WMC 3
/Curtis Norris(2), Eliott Muddiman

Thorplands Club 81 Res 2 The District 3
Ryan Wllison / Martin Uranie(2), Ross Watson(2), Mitch Austin, Max Brown

Veterans Division A

Brixworth AS 3 Thorplands Club 81 1
Mabee,Pestell,O’Leary/ Johnson

Jameeah 1 Daventry Town 14
/Trill(6),Morgan(3),Roberts(2),O’Malley.OG’s(2)

James King Blisworth 0 Harpole 1
/Atlley

Northampton FFA P Billing United P
Ritzy Ob P Weedon P

Veterans Division A

Burton PW 1 Corby Eagles S & L 10
/McSheffty(3),Burt(3),Harbans,McGrath,(Millar(2)