BOWLS: Northants youngsters reach national semi-finals

Northants Under-25s
Northants Under-25s
0
Have your say

Northants Under-25s are celebrating after reaching the semi-finals of the national Inter County Double Rink competition after a six-shot quarter-final win over Norfolk and St Neots & District IBC.

The final score was Northants 38 Norfolk 32 shots, and the County now go on to play Lincolnshire in the last four on March 12.

Rink scores, Northants names first, as follows:

Rink 1: David Iddles, Conor Bryan, Danny Walker & Connor Cinato 15 – Aaron Johnson, Ben Hunter, Dan Cawthorne & Tom Segolo 15

Rink 2: Curtis Johnson, Will Walker, Adam Pitfield & David Walker 23 – Aaron Stimson, Dan Mills, Dan Seabourne & James Segolo 17

England date for Walker and Cinato

Kingsthorpe pair Connor Cinato and Jamie Walker will represent England in this weekend’s Men’s British Isles International Series for Under 25s at Newport IBC in south Wales.

Cinato will be playing at No.3 on a rink skipped by regular England International Perry Martin of Swale IBC, Sittingbourne, Kent, and he will have with him Jack Bird of Scarborough IBC, North Yorkshire, at Lead and Jordan Philpott of Spalding IBC, Lincolnshire, at No.2.

Walker will be skipping a rink and have with him Jack Fairhall, Southwick, West Sussex, at Lead, Jamie Barker, St Neots & District IBC, Cambridgeshire, at No.2 and Bradley Coles, Watford IBC, Hertfordshire, at No.3.

Walker also has the honour of captaining England in this Series.

A win and a loss for Northants Women

Northants Women secured an impressive 131-97 win over Bedfordshire in their Midland Counties clash.

The County turned in a splendid performance at Kempton IBC, with no losing rinks.

They picked up 21 points to just one point against for one drawn rink.

The highest scoring rink for the County was that skipped by Joan Watts, which won by 13 shots.

Rink details, Bedfordshire skips only, as follows:

Rink 1: Julie Spreadbury, Chris Cooper, Vicki Rushall & Sharon Tansley 24 – Janet Payne 20

Rink 2: Debbi Watkins, Lorna Hart, Linda Warren & Anita Petrucci 17 – Dot Baker 14

Rink 3: Joyce George, Jan Hunt, Liz Keeney & Joan Watts 26 – Mary Northfield 13

Rink 4: Celia Morris, Maxeen Belsky, Pat Starsmore & Joyce Porter 18 – Patsy Dobson 18

Rink 5: Lynn Upton, Elsie Hatton, Joan Sidebottom & Hilary Sharpe 24 – Margaret Howe 18

Rink 6: Marlene Armitage, Heather Lack, Wilma Walker & Brenda Bishop 22 – Sharon Potts 14

The County unfortunately followed up the win over Beds with a heavy Midland Counties defeat to Lincolnshire at Sleaford IBC.

Despite having two winning rinks, Northants lost the match by a huge 82 shots.

The highest winning rink for the County was that skipped by Brenda Bishop which posted a very commendable 16 shots win.

The final score was Northants (4 points) 80 Lincolnshire (18 points) 162.

Rink scores, Lincolnshire skips only, as follows:

Rink 1: Dorothy Diver, Elsie Hatton, Denise Carlin & Joan Watts 9 – Olive Wells 28

Rink 2: Lynn Upton, Susan Lomas, Pat Starsmore & Eleanor Winters 9 – Lynn Mountain 31

Rink 3: Marlene Armitage, Helen Humphris, Glenys Emery & Brenda Bishop 29 – Chris Ford 13

Rink 4: Sian Hughes-Jones, Marion Mackie, Pam Page & Heather Lack 4 – Jane Saunders 35

Rink 5: Julie Spreadbury, Jo Johns, Chris Cooper & Wilma Walker 17 – Gloria Haney 16

Rink 6: Lorna Hart, Maxeen Belsky, Dawn Owen & Yvonne McKee 12 – Betty Deaton 39

County name team for Midland showdown

The following players have been selected to represent Northants Men in their Midland Counties match against Bedfordshire at Desborough IBC this Saturday (Feb 18), with the match starting at 10am.

Rink 1: Richard Harding, Kyle Buckley, Jack Tobin & Malc Mattinson – all Rushden Town BC

Rink 2: Dave Love, Ian Roy, Walt Winsor & Mick Cooper – all Wellingborough BC

Rink 3: Curtis Johnson, Matt Pownall, Callum Height & Darren Childs – all Wellingborough BC

Rink 4: Jim Diver, Pete Mellor, Richard Mann & John Haines – all Desborough IBC

Rink 5: Will Clelland, Desborough/Mick Richardson, Kingsthorpe/Norman Gibbs, Desborough IBC/Tony Weston, Northampton & District IBA

Rink 6: Mick Spear, Kingsthorpe BC/Tony Dicks, Mick Worthington, both Daventry IBC/Vernon Gearey, Kingsthorpe BC

Comfortable friendly win for County men

Northants Men were 88-55 winners in their friendly match with Northants & Hunts Masonic BA at Kettering Lodge.

The County had three winning rinks, suffering one loss, and they won the match by 33 shots

The win was down in no small measure to the massive win by 27 shots by the rink skipped by Richard Somerton.

Rink scores, Masonic skips only, as follows:

Rink 1: Colin Barnes, Don Scott, Richard Upton & Richard Somerton 33 – Eric Preece 6

Rink 2: Dougie Cooper, Brian Sherwood, Brian Langton & Geoff Hunt 18 – John Streather 15

Rink 3: Keith Howlett, Terry Smith, Chris Hawkins & Bob Tingle 26 – Harvey Fruish 17

Rink 4: Alan Diver, Dave Garland, Bob Sullivan & Brian Diver 11 – Gareth Osborne 17

Northampton are too strong for Borough

In the County League, Northampton & District IBA (5 points) beat Wellingborough BC (1 point) 69-51. Details as follows, skips only, Northampton names first:

At Northampton: Triple 1: Andy Smith 24 – Terry Falkner 11

Triple 2: Chris Bland 19 – Nigel Hawkins 13

At Wellingborough: Triple 3: Tony Weston 11 – Steve Norman 14

Triple 4: Richard Lemon 15 – Walt Winsor 13

Kingsthorpe cruise to the top of the pile

Kingsthorpe are top of the Wessex League Midlands Region table after they beat third-placed Rugby & Thornfield 66-65.

The win saw Kingsthorpe claim 12 points while Rugby took four, and the Northampton team are top with 108 points, seven clear of second-placed Church Gresley.

Rink details as follows, skips only, Kingsthorpe first:

At Kingsthorpe: Rink 1: Mark Tompkins 12 – L Pearcey 19

Rink 2: Jamie Walker 27 – C Carpenter 8

At Rugby: Rink 3: Andrew Manton 16 – J Ward 14

Rink 4: Mick Sharpe 10 – H Wilkins 14

County results

Latest county competition results.

Ladies Singles: Rebecca Wigfield, Desborough IBC beat Alison Dring, Wellingborough BC 21-9; Jeannie Flippance, Desborough IBC given walkover by Abbi Johnson-Young Wellingborough BC; Vicki Rushall, Daventry IBC beat Louise Haladij, Northampton & District IBA 21-18; Brenda Bishop, Kingsthorpe BC beat Linda Warren, Northampton & District IBA 21-20

Ladies Triples: Joan Watts, Julie Spreadbury & Vicki Rushall, Daventry IBC given walkover by Marilyn Oram, Hilary Sharpe & Dena Bryan, Kingsthorpe BC; Chloe Weston, Joan Sidebottom & Linda Warren, Northampton & District IBA beat Pat Bodily, Yvonne McKee & Brenda Bishop, Kingsthorpe BC 16-10

Ladies Fours: Julie Spreadbury, Helen Humphris, Joan Watts & Vicki Rushall, Daventry IBC beat Chloe Weston, Debbie Bradshaw, Joan Sidebottom & Linda Warren, Northampton & District IBA 11-5; Billie Swift, Margaret Newport, Janet Swift & Joyce Porter, Northampton & District IBA given walkover by Dena Bryan’s rink, Kingsthorpe BC

Ladies Under-25 Singles: Louise Haladij, Northampton & District IBA beat Shannon Swift, Northampton & District IBA 21-6; Lois Woodward, Desborough IBC beat Chloe Weston, Northampton & District IBA 21-15; Billie Swift, Northampton & District IBA beat Abby Woodward, Desborough IBC 21-8

Men’s Singles: Andy Smith, Northampton & District IBA beat Martin Keech, Rushden Town BC 21-14

Men’s Unbadged Singles: David Cox, Northampton & District IBA given walkover by Richard Harding, Rushden Town BC

Men’s Pairs: Jamie Walker & partner, Kingsthorpe BC beat Tony Paul & Steve Norman, Wellingborough BC 19-10; Conor Bryan & Connor Cinato, Kingsthorpe BC beat David Walker & Andrew Manton, Kingsthorpe BC 12-11; Danny Walker & partner, Wellingborough BC beat Andy Smith & Richard Lemon, Northampton & District IBA 12-11 shots

Men’s Fours: Jamie Walker’s rink, Kingsthorpe BC beat David Jones’ rink, Northampton & District IBA 35-0

National results

Latest national competition results.

Ladies Singles - Areaa 6 Zone 1 Final: Louise Haladij, Northampton & District IBA beat Amy Stanton, Welford-on-Avon 21-19

Ladies Over-50 Wood Triples - Area 6 Zone 1 Final: Yvonne McKee, Brenda Bishop & Sharon Tansley, Kingsthorpe BC lost to Maria Rosso’s triple, Welford-on-Avon IBC 7-22

Mixed Under-18 Singles - Zone Finals: Conor Bryan, Kingsthorpe BC beat Tom Wheeler, Rugby Thornfield IBC 2-0 (7-5 & 11-6). The win puts Bryan in the last 16 in the country and a place in the National Finals at Spalding IBC on Sunday, March 19.