BOWLS: Northants Ladies ready for Warwickshire opener

editorial image

Northants Ladies begin their competitive summer next Tuesday (May 10) when they take on Warwickshire in the Middle England League at Wellingborough BC (1.30pm).

The following players have been selected to represent the County:

Rink 1: Ann-Marie Waters, Roade BC/Dawn Owen, Desborough Town BC/Jeannie Flippance, Desborough Town BC/Rebecca Wigfield, Desborough Town BC

Rink 2: Velda Cooper, Irchester BC/Janet Ashby, Northampton West End BC/Yvonne McKee, Kingsthorpe BC/Brenda Bishop, Kingsthorpe BC

Rink 3: Alison Dring, Swanspool BC/Pat Starsmore, Kettering Lodge BC/Joan Sidebottom, Roade BC/Val Betts, Higham Ferrers Town BC

Rink 4: Linda Warren, Abbey Park BC/Audrey height, Kettering Lodge BC/Michelle Harris, Kingsthorpe BC/Sharon Tansley, Kingsthorpe BC

Rink 5: Chris Cooper, Burton latimer Town BC/Julie Spreadbury, Heyford BC/Viv Gaudyn, Higham Ferrers Town BC/Emma Gray, Burton Latimer Town BC

Rink 6: Joyce George, Wellingborough BC/Pat Boduily, Northmapton Whyte Melville BC/Jill Welch, Heyford BC/Barbara Haseldine, Finedon Town BC

Travelling Reserves: Debbi Cox, Finedon Town BC/Elaine Urquhart, Brackley BC/Wilma Walker, Corby Forest BC/Marlene Armitage, Wellingborough BC

Worcestershire test for Northants men

NORTHANTS men begin their competitive summer season this Saturday (May 7) when they take on Worcestershire in a Midland Counties at Chester Road BC in Kidderminster (2pm).

The following have been selected by manager Vernon Gearey to represent the County:

Rink 1: Tony O’Leary, Abington BC/Daniel Height, Thrapston BC/Iain Walker, Northampton West End BC/Vernon Gearey, Kingsthorpe BC

Rink 2: David Love, Wellingborough BC/Connor Rollings, Kettering Lodge BC/Chris Bland, Northampton Express BC/Jim McKee, Kingsthorpe BC

Rink 3: Keith Height, Thrapston BC/Ashley Linnell, Northampton Express BC/John Freeman, Abington BC/Darren Childs, Thrapston BC

Rink 4: David Walker, Northampton West End BC/Will Walker, Northampton West End BC/Alan Ashby Northampton West End BC/Callum Height, Thrapston BC

Rink 5: Adam Brown, Abington BC/Jonathan Brown, Abington BC/Matt Pownall, Thrapston BC/Roge Tansley, Kingsthorpe BC

Rink 6: Curtis Johnson, Wellingborough BC/Peter Ward, Desborough Town BC/Martin Gearey, Kingsthorpe BC/Andrew Manton, Kingsthorpe BC

Reserves: Kieran Rollings, Kettering Lodge BC/Danny Walker, Northampton West End BC/Callum Beale, Wellingborough BC